Zvezdina proleća – Zbog kontroverznog preokreta - bez finala

12.2.2022
11:00
No items found.

Jedna od najuspešnijih sezona u istoriji našeg kluba u evropskim takmičenjima je 1970/71, a generacija predvođena trećom Zvezdinom zvezdom Draganom Džajićem i legendarnim trenerom Miljanom Miljanićem, stigla je nadomak finala Kupa evropskih šampiona. Mi vam danas donosimo priču o ovoj fantastičnoj evropskoj turneji.

Prvi protivnik Crvene zvezde u pohodu na novo evropsko proleće bila je, u to vreme jedna od najvećih svetskih ekipa,Ujpešt Doža. U Budimpešti, 16. septembra 1970. godine, pred oko 10 hiljada gledalaca, odigran je prvi susret u ovom dvomeču, ali turnir nije dobro počeo po naše fudbalere, pošto su poraženi na otvaranju takmičenja. Nađ je domaćinima doneo prednost u 52. minutu, a Dunai je, devet minuta pre kraja meča, udvostručio prednost mađarske ekipe, te se u Beograd otišlo sa rezultatom 2:0 u korist Ujpešt Dože. Dve nedelje kasnije na Marakani, pred 45 hiljada vernih navijača, zaigrala je „prava“ Zvezda. Već u sedmom minutu najavljen je preokret crveno-belih, pošto je Filipović zatresao mrežu protivnika. Tokom 24. minuta udvostručio je prednost našeg tima Dragan Džajić, treća Zvezdina zvezda i vođa ekipe.U samom finišu prvog dela igre gol je postigao Stevan Ostojić, pa se na pauzu otišlo sa rezultatom 3:0! Tačku na obrt Zvezdinih fudbalera stavio je, svojim drugim pogotkom na meču, Zoran Filipović u 58. minutu meča. Ukupan skor ovog dvomeča bio je 4:2, te je Zvezda došla do prolaza u sledeće kolo zahvaljujući sjajnoj revanš utakmici.

U osmini finala naša ekipa susrela se sa rumunskim klubom Uta Arad, i očekivane su mnogo lakše utakmice po naš tim u odnosu na susrete sa Ujpešt Dožom. Na Marakani, 21. oktobra 1970 godine, pokazalo se zašto je Zvezda veliki favorit u dvomeču sa ekipom iz Arada, pošto su naši fudbaleri lako savladali goste sa 3:0. U, relativno mirnom, prvom poluvremenu, Zoran Filipović načeo je mrežu protivnika u 17. minutu. U nastavku igre u kratkom vremenskom razmaku pogotke su postigli Aćimović i Krivokuća, u 50. i 54. minutu. U drugoj utakmici viđen je sličan meč u odnosu na susret u Beogradu, pošto je naša ekipa ponovo tri puta zatresla mrežu protivnika. Filipović je ovog puta dao dva gola, u 49. i 67. minutu, a Janković je, deset minuta pre kraja regularnog dela vremena, dokrajčio rumunsku ekipu. Počasni pogodak za Utu Arad postigao je Bosovski u 57. minutu meča, te je konačan ishod u ova dva duela između crveno-belih i rumunskog kluba bio 6:1.

U četvrtini finala KEŠ-a bio je klub Karl Zajs Jena, klub koji se trenutno takmiči u trećoj ligi Nemačke, ali je tada bio jedna od moćnijih ekipa. Pred 13 hiljada gledalaca, desetog marta 1971. godine, Zvezda je gostovala ekipi iz Jene. Nije dobro počelo po naše fudbalere, pošto su golovima Strempela u 16. i Dukea u 21. minutu, domaći brzo došli do prednosti od dva gola. Do kraja prvog poluvremena naši igrači igrali su izuzetno ofanzivno, želeći da do isteka 45. minuta smanje razliku.Napadačka igra im se isplatila u 42. minutu, kada je Slobodan Janković zatresao mrežu protivničkog čuvara mreže. Dragan Džajić izjednačio je rezultat u nastavku igre, ali je Imšer golom u 86. minutu sa bele tačke doneo pobedu domaćima od 3:2, pa je za prolaz u polufinale Kupa evropskih šampiona, naša Zvezda morala da preokrene rezultat u Beogradu, dve nedelje kasnije. Sa neverovatnom atmosferom dočekana je nemačka ekipa, pošto se na stadionu našlo čak 80 hiljada pristalica crveno-bele ekipe! Sa penala je u 15. minutu Milovan Đorić doveo u vođstvo naše igrače, a posle pola sata igre Filipović, kome je ovo bio već šesti gol na turniru,je udvostručio prednost crveno-belih. Treći pogodak na meču postigao je Stevan Ostojić, a završni udarac zadao je Karasi deset minuta kasnije,te je ponovo Zvezda bila ubedljiva na domaćem terenu sa rezultatom 4:0.

Ovog puta pred 90 hiljada Zvezdinih navijača, 14. aprila 1971. godine, dočekan je Panatinaikos, čiji je trener u to vreme bio legendarni Ferenc Puškaš. Još jednom je Crvena zvezda dokazala da pred svojim navijačima jednostavno ne gubi. U 14. minutu meča Ostojić je načeo mrežu protivnika, a prednost je duplirana golom Jankovića u 40. minutu. Na startu drugog dela igre Ostojiće je postigao svoj drugi gol na utakmici, a treći za Zvezdu. Kamaras je postigao jedini pogodak na meču za grčku ekipu u 56. minutu, ali je na plus tri vratio ponovo Stevan Ostojić, koji je obeležio ovaj susret svojim het-trikom. Zvezda je pobedila prvu utakmicu sa čak 4:1, i očekivana je rutinska pobeda u revanš meču za prolaz u finale Kupa evropskih šampiona. Međutim , 28. aprila 1971. godine, dogodio se jedan od najtužnijih poraza u istoriji Crvene zvezde… Užasno je počelo po naše igrače, jer je već u prvom minutu gol postigao Andoniadis, ali do kraja poluvremena nije viđeno novih pogodaka. Do preokreta Panatinaikos je došao u drugom delu igre. Prvo je Andoniadis udvostručio prednost domaćih u 55. minutu, a kraj za crveno-bele obeležio je gol u 64. minutu utakmice. Panatinaikos je zbog gola u gostima došao do finala Kupa evropskih šampiona. I dan danas se priča da su naši fudbaleri pred meč u Atini otrovani, jer su se par sati pred početak revanš utakmice svi igrači žalili na vrtoglavicu i umor. Svakako , ovo je jedna od najboljih sezona u Evropi u istoriji našeg kluba.

Za Crvenu zvezdu nastupali su: Ratomir Dujković, Milovan Đorić, Petar Krivokuća, Zoran Antonijević, Kiril Dojčinovski, Vladislav Bogićević, Mile Novković, Jovan Aćimović, Zoran Filipović, Stevan Ostojić, Dragan Džajić, Sava Karapandžić, Trifun Mihajlović, Stanislav Karasi, Branko Klenkovski, Slobodan Janković.

Tagovi
No items found.
No items found.

povezane vesti

No items found.
No items found.

TELEFON CEO- CRVENO-BEO

SKINI NOVU APLIKACIJU

Google play store iconApp store icon