Crvena zvezda je u sezoni 1978/79 nastupala u Kupu UEFA, a generaciji koju je sa klupe predvodio Branko Stanković, malo je nedostajalo da stigne do trofeja ovog prestižnog kontinentalnog takmičenja.
Zvezda je svoju evropsku avanturu započela utakmicom protiv berlinskog Dinama. Prvi meč je odigran u Nemačkoj, 13. septembra 1978. godine, pred oko 35 hiljada ljubitelja fudbala. Domaći su došli do vođstva u 17. minutu preko Rajdigera, a tri minuta kasnije, prednost je duplirao Nec. Ponovo je Rajdiger pogodio u 27. minutu za već veliku prednost domaćina od 3:0. Uspeli su naši fudbaleri da smanje u 36. minutu preko Šestića, a dva minuta nakon toga, u strelce je uspeo da se upiše i Savić. U 72. minutu ponovo je Rajdiger svojim trećim golom povisio rezultat, a konačnih 5:2 za tim iz Berlina postavio je Briljat pred sam kraj meča. Težak zadatak je bio pred crveno-belima, ali to nije omelo izabranike Branka Stankovića da pruže dobru partiju u drugom meču. Revanš susret je odigran u Beogradu, 27. septembra, pred oko 90 hiljada vernih navijača. Ponovo je Rajdiger doveo goste do prednosti u 12. minutu, i već tada delovalo je da je sve rešeno. Savić je uspeo da poravna rezultat u 58. minutu, za veliku radost prisutnih navijača. Borovnica je u 69. minutu pogodio za vođstvo crveno-belih, a isti igrač se u strelce upisao i u 80. minutu, za opšti delirijum na tribinama. Igrao se 90. minut, i izgledalo je da je sve gotovo, ali je onda Lojk postigao autogol, te ja naš klub tako zbog pravila „gola u gostima“ prošao u narednu fazu, iako je ukupni rezultat bio 6:6.
Protivnik u narednoj rundi bio je Sporting iz Hihona. Prva utakmica je odigrana 18. oktobra 1978. godine u Španiji, na stadionu „El Molinjon“. Već u 30. minutu, naša ekipa je ostala sa igračem manje, nakon što je Jovanović isključen, te ja tako pred crveno-belima bio dosta težak posao. Izgledalo je kao da će se meč završiti bez pobednika, ali je šest minuta pre kraja Blagojević pogodio za konačnih 0:1 i vrlo važnu pobedu našeg kluba. Revanš u Beogradu odigran je 1. novembra pred 95 hiljada vernih zaljubljenika u crveno-bele boje. Meč nije počeo najbolje za naš tim, jer je u 22. minutu Borovnica postigao autogol za vođstvo gostiju. U 80. minutu je Petrović pogodio za 1:1, što se kasnije ispostavilo kao dovoljno za prolaz Zvezde u narednu rundu.
U osmini finala čekao nas je londonski Arsenal, a prvi duel odigran je 22. novembra na Marakani. Meč je završen rezultatom 1:0 za Crvenu zvezdu, a jedini pogodak na meču postigao je Blagojević u 14. minutu. Revanš meč je odigran 6. decembra 1978 u Londonu, na stadionu „Hajberi“. Prvo poluvreme je završeno bez golova, a prednost domaćima doneo je Sunderlend u 72. minutu. Kada su već svi pomislili da će to biti i jedini gol na meču, na „scenu“ je stupio legendarni Dušan Savić, koji je svojim pogotkom doneo prolaz Zvezdi u narednu rundu, ukupnim rezultatom 2:1.
Usledilo je još jedno Zvezdino proleće, a naredni protivnik bio je engleski VBA. Prvi susret odigran je na Marakani 7. marta 1979, pred 95 hiljada vernih zvezdaša. Pobedu je odnela Zvezda rezultatom 1:0, a jedini strelac na meču bio je Savić u 86. minutu. Revanš je odigran četrnaest dana kasnije, odnosno 21. marta u Birmingemu. Prednost domaćima doneo je Ridžis u 40. minutu, a konačnih 1:1, dva minuta pre kraja, postavio je Šestić. Crvena zvezda je tako ukupnim rezultatom 2:1 prošla u polufinale.
U polufinalu, naš klub je odmerio snage sa berlinskom Hertom. U prvom meču, koji je odigran 11. aprila na prepunoj Marakani naš tim je slavio rezultatom 1:0. Jedini i ujedno pobedonosni gol postigao je Savić u 7. minutu meča. Revanš je odigran 25. aprila u Berlinu, pred 75 hiljada gledalaca. Bir je doneo prednost domaćima u drugom minutu, a rezultat je na 2:0 povisio Sidka u 18. minutu. Šestić je u 73. minutu smanjio na 2:1, što je, ispostaviće se, bilo dovoljno za prolaz u finale, zbog pravila „gola u gostima“.
Finale se, kao i ceo turnir, igralo na dve utakmice, a protivnik je bila Borusija iz Mehengladbaha. Prvi finalni susret, odigran je na Marakani, 9. maja 1979. godine. Crveno -beli su odlično ušli u meč, i već u 22. minutu stigli do prednosti nakon pogotka Šestića. Gosti su u 60. minutu stigli do izjednačenja nakon autogola koji je postigao Jurišić. Meč je i završen rezultatom 1:1, pa se sve rešavalo u drugom meču u Nemačkoj. Drugi finalni meč odigran je u Dizeldorfu, 23. maja 1979. godine. Domaći su došli do prednosti u 18. minutu nakon jedanaesterca , a strelac je bio Simonsen. To je ujedno bio i jedini pogodak za Borusiju, koja je tako ukupnim rezultatom 2:1 stigla do trofeja Kupa UEFA.
TELEFON CEO- CRVENO-BEO