Danas je rođendan svih nas kojima je srce crveno i belo. Na današnjii dan pre 76 godina rođena je naša Crvena zvezda, klub sa srcem i dušom, ponos Srbije, najtrofejniji i najveći na Balkanu.
Mesec dana pre osnivanja sportskog kolektiva Crvena zvezda, osnovano je Omladinsko fiskulturno društvo Crvena zvezda. Ovo je 76. rođendan našeg kluba i ponosni smo pre svega na ljude iz Ujedinjenog saveza antifašističke omladine Srbije koji su 4. marta 1945. godine osnovali Zvezdu.
Do imena kluba Slobodan Ćosić i Zoran Žujović prvi potpredsednici kluba došli su dan dan pre osnivačke Skupštine 4. Marta. Ćosić je preldožio ime Zvezda, a Žujović je dodao na to “odlično, samo kad je crvena”. Hroničari tog vemena kažu da se tako rodila naša Crvena zvezda. Za prvog predsednika kluba izabran je Đorđe Paljić, za potpredsednike Slobodan Ćosić i Zoran Žujović, za sekretara Ljubiša Sekulić, za blagajnika Dušan Bogdanović, a ekonom je bio Predrag Đajić.
Na dan osnivanja 4. marta odigrana je prva fudbalska utakmica. Rival crveno-belih je bio Prvi bataljon Druge brigade KNOJ-a.U tom meču Crvena zvezda je slavila sa 3:0 na terenu ,,Studenta”. Naš tim tada je nastupio u sledećem sastavu: Golubičić (Popadić), Stanković, Filipović, Pečenčić, Ćirić, Jovanović, Veličković, Tomašević, Šapinac (Stokić), Spasojević i Horvatović. Prvi istorijski gol za Zvezdu, postigao je Kosta Tomašević. Crvena zvezda je odigrala ukupno 36 mečeva u prvoj godini postojanja. Naš tim je zabeležio 30 pobeda, nerešeno je bilo pet puta, a jedini poraz doživljen je u Temišvaru protiv Rumunije.
Prvi trofej prvenstva Srbije osvojen je samo godiu dana nakon osnivanja 1946. godine. Tada na završnom takmičenju u maju i junu učestvovalo je šest timova, a Crvena zvezda je osvojila prvo mesto pobedivši Ranićki u Kragujevcu, Metalac u Beograd, Jedinstvo u Smederevu i Železničar u Nišu. Jedini meč koji je naš tim izgubio bio je protiv Borca iz Čačka. Prvi Kup Jugoslavije došao je 1948, a do dan danas to fudbalsko sazvežđe “Crvena zvezda” satkano je od 31 titule, 24 nacionalna kupa, Kupa šampiona 1991, Interkontinentalnim kupom 1991, Dunavskim kupom, Srednjoevropskim kupom i još mnoštvom drugih trofeja sa raznih turnira koji krase krcatu riznicu našeg muzeja.
Rasadnik talenata i ekipa sa velikim zvezdama koja igra lep, napadački fudbal, to je od samog starta bio zaštitni znak Crvene zvezde. Prva Zvezdina zvezda Rajko Mitić i čuveni bombarder Bora Kostić obeležili su početnu dekadu, nasledila ih je generacija predvođena najvećim driblerom i šarmerom Dragoslavom Šekularcem. Više od 15 godina Marakanom je vladao Dragan Džajić, pa zatim Vladimir Petrović čija generacija je igrala prvo veliko finale Kupa UEFA 1979. Generacija koju je predvodio Dragan Stojković Piksi utrla je put zlatnim momcima iz 1991. sa Dejanom Savićevićem, Robertom Prosinečkim, Darkom Pančevim koja se popela na krov Evrope i sveta.
Sankcije su nas zaustavile da ostanemo na evropskom tronu, izgubljeno vreme nije moglo da se vrati ali nikad nismo odustajali u težnji da se vratimo tamo gde nam je mesto – u vrhu evropskog fudbala. Generacije Dejana Stankovića, pa Perice Ognjenovića, pa zatim one koju su predvodili Nikola Žigić, Marko Pantelić uvek su iznova vraćale Zvezdu na evropsku mapu čineći je prepoznatljivom. Poslednje tri sezone, sa novim rukovodstvom, novom energijom konačno smo se vratili u sam krem evropskog fudbala igrajući četiri sezone uzastopno u Evropi. Od toga grupnu fazu Lige Evrope dva puta i grupnu fazu Lige šampiona dve godine zaredom. Ove sezone smo došli i do šesnaestine finala Lige Evrope, bili bolji od italijanskog Milana, ali ispali zbog gola u gostima.
Crvena zvezda odavno sija na fudbalskom nebu Evrope i sveta, prepoznatljiv je brend i svuda uliva veliku dozu respekta i poštovanja. Za sve to zaslužne su mnoge generacije koje su pronosile slavu kluba, bili sportsmeni i dostojanstveni ljudi stvarajući prepoznatljiv imidž svuda i na svakom mestu, donoseći vernim navijačima najveće radosti.
Zvezdo , srećan 76. rođendan, budi jaka, uspešna i najveća. Kao i do sada.
TELEFON CEO- CRVENO-BEO